کاربرد ناودانی در ساختمان سازی و صنایع مختلف

ناودانی چیست؟

اگر موضوع را بهتر بشناسید، می توانید کاربرد آن را در بخش های مختلف درک کنید. به همین منظور در ابتدا به بررسی معرفی ناودانی ها و انواع آن ها می پردازیم.

Rafter یکی از پرکاربردترین پروفیل های باز است. این ایرفویل از قطعاتی به نام بال و روح تشکیل شده است. در واقع دو سطح عمودی این بخش را فلنج و سطح افقی را عمق می نامند.

آنها این بخش را در اندازه های مختلف و مواد مختلفی مانند آلومینیوم، گالوانیزه و فولاد ضد زنگ تولید می کنند که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند و در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برای آشنایی بیشتر با ناودانی های فولادی، مقاله زیر را مطالعه کنید. در زیر در مورد انواع ناودانی صحبت خواهیم کرد.

انواع ناودانی کدام اند؟

ناودانی ها بر اساس کاربرد، فرآیند ساخت و ظاهر دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آن ها می توان به ساده، مشبک، بافته شده و پرس شده اشاره کرد.
1- خوشه های ظاهری

ناودانی ساده: یکی از متداول ترین ناودانی ها در ساخت و ساز نوع ساده آن است که در ارتفاعات 30 تا 400 میلی متر تولید می شود.
ناودانی مشبک: این نوع ناودانی به دلیل وجود سوراخ های سطحی معمولاً در ساخت قفسه های فلزی استفاده می شود.
2- سنجاق به روش ساخت

پین فابریک: این پین (به آن رول شده نیز گفته می شود) از ذوب بلوک های فولادی و فرآیند نورد گرم تولید می شود.
ناودانی پرس: این نوع ناودانی از خم کردن و فشار دادن ورق های فولادی ساخته می شود.
3- انواع سنبله بر اساس استانداردهای ساخت

ناودانی بر اساس استاندارد UPE: در این استاندارد بال های ناودانی به صورت موازی ساخته می شوند.
ناودانی بر اساس استاندارد UNP: در این استاندارد بال های ناودانی ها ظاهری مخروطی دارند. یعنی ضخامت بال ها از ابتدا تا انتها یکسان نیست.

کاربرد ناودانی بر اساس محل استفاده

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، ناودانی ها بیشتر در ساخت و ساز ساختمان استفاده می شوند. اما برخی از صنایع مانند خودروسازی نیز از این بخش استفاده می کنند. ما نگاهی بیشتر به این برنامه ها خواهیم داشت:

۱- کاربرد ناودانی درساخت پشت بام

به تیرهای به کار رفته در سقف تیرچه شیروانی نیز می گویند. از این ناودان برای انتقال آب از پشت بام به زمین استفاده می شود.

۲- کاربرد ناودانی درساخت چارچوب درب و پنچره

برای افزایش استحکام و ایمنی قسمت در و پنجره سازه می توان از ناودانی هایی استفاده کرد که به اندازه صحیح بریده شده و به هم متصل شوند.

۳- کاربرد ناودانی درساخت خرپا

خرپا نقش مهمی در افزایش مقاومت سازه در برابر نیروهای خارجی دارد. برای ساخت این سازه از پروفیل های فولادی مختلفی استفاده شده است که یکی از آنها ناودانی UNP می باشد.

۴- کاربرد ناودانی درنمای ساختمان

یکی از مهمترین کاربردهای پروفیل ناودانی استفاده از آن برای نمای ساختمان است. با توجه به اهمیت این بخش، معمولا از ناودانی های آلومینیومی استفاده می شود که علاوه بر ظاهر زیبا، بسیار مقاوم نیز هستند.

۵- کاربرد ناودانی در وال پست

می توان از قوطی ها، سنبله ها یا پروفیل های گوشه ای برای ساخت پست های دیواری استفاده کرد. ناودانی های دیواری کارایی سازه را یکپارچه کرده و استحکام سازه را در برابر فشار افزایش می دهد.

۶- کاربرد ناودانی در ساخت سقف

برای سقف های سبک می توان به جای تیرهای چوبی از ناودانی استفاده کرد تا با تحمل فشار، استحکام کلی سازه را افزایش دهد.

۷- کاربرد ناودانی در ساخت دیوار

ناودانی ها را می توان به عنوان محافظ دیوار استفاده کرد. برای این منظور از روش های مختلفی مانند ناودانی های منقطع یا ناودانی های دیواری استفاده می شود. در این روش ها می توان از ناودانی به صورت عمودی یا افقی استفاده کرد.

۸- کاربرد ناودانی در ساخت شاسی خودرو و ماشین آلات

ناودانی برش در ساخت ریل اصلی یا شاسی خودروها استفاده می شود. برای استفاده از ناودانی در ساخت خودرو و ماشین آلات، نوع خاصی از ناودانی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

۹- کاربرد ناودانی در ساخت تأسیسات دریایی

با توجه به سطح مقاومت ناودانی ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی، می توان از آن برای ساخت تاسیسات دریایی مانند سکوهای نفتی، اسکله ها و شناورها استفاده کرد.

۱۰- کاربرد ناودانی به عنوان تیر حمال

ساختمان هایی که با اسکلت چوبی ساخته می شوند معمولاً استحکام لازم را ندارند. در نتیجه با استفاده از ناودانی فولادی که نقش تیر تکیه گاه را ایفا می کند، استحکام سازه را افزایش می دهند.

 

کاربرد ناودانی بر اساس انواع ناودانی

در ابتدای مقاله به تفصیل به بررسی انواع ناودانی پرداختیم. در این قسمت با استفاده از این مثال ها آشنا می شویم. به طور کلی کاربرد انواع سنبله به شرح زیر است:

۱- کاربرد ناودانی فابریک

از آنجایی که ناودانی های پارچه ای مستقیماً از بلوک های فولادی ساخته می شوند، دقت ابعادی بیشتری دارند و لبه های صاف تری دارند. بنابراین ناودانی های پارچه در مواردی که دقت ابعادی بالایی لازم است کاربرد بیشتری دارند.

۲- کاربرد ناودانی UNP

کاربرد ناودانی های سنگین به دلیل بار زیاد بیشتر از نوع سبک یا مشبک بوده و در پروژه های بزرگ صنعتی کاربرد دارند. از این مقاطع می توان در ساخت تجهیزات صنعتی، ستون سازی، بادبند، ساخت خرپا و اسکلت فلزی در ماشین آلات استفاده کرد.

۳- کاربرد ناودانی پرسی

پرس ها را می توان از ورق سرد یا گرم تهیه کرد. تولید آن آسان تر و سریعتر از سنبله های پارچه است. کاربرد پرس ها بر اساس نوع ورق مورد استفاده در ساخت آن تعیین می شود. به عنوان مثال: از نوع گالوانیزه آن می توان در ساخت کولر استفاده کرد.

۴- کاربرد ناودانی مشبک

این مقطع به دلیل وجود سوراخ وزن کمی دارد و به همین دلیل از آن برای ساخت قفسه سازه های سبک و تقویت سازه های فولادی استفاده می شود.

۵- کاربرد ناودانی آلومینیومی

یکی از پرکاربردترین انواع ناودانی، مدل آلومینیومی آنهاست. در واقع این بخش ضد خوردگی و ضد زنگ بوده و با وجود وزن سبک از مقاومت بالایی برخوردار است. بنابراین در صنایعی مانند سازه سازی، ساختمان مزرعه، تجهیزات صنعتی، سازمان های دریایی، چارچوب در و پنجره، تیلر و شاسی تراکتور استفاده می شود.

۶-کاربرد ناودانی استیل

ناودانی های فولادی که به آنها ناودانی آلیاژی نیز می گویند در ساختمان ها به منظور زیباسازی و ساخت نما استفاده می شود. هرچه کربن بیشتری در تولید ناودانی های فولادی استفاده شود، مقاومت آن بیشتر می شود. به همین دلیل می توان از آن در بخش هایی مانند نمای ساختمان، صنایع غذایی و تولید تجهیزات دریایی استفاده کرد.

۷- کاربرد ناودانی گالوانیزه

به لطف استفاده از روکش روی روی ناودانی گالوانیزه، این بخش در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم بوده و در صنایع و ساختمان های مختلف قابل استفاده است.

۸-  کاربرد ناودانی تک یا جفت

در ساخت تیرها می توان از یک ناودانی استفاده کرد. همچنین برای ساخت تکیه گاه، خرپا و ساخت و ساز از جفت ناودانی استفاده می شود.

تاثیر قیمت ناودانی در کاربرد آن

یکی از عواملی که در انتخاب ناودانی برای کاربردهای مختلف تاثیر می گذارد، هزینه ناودانی است. قیمت این محصول بر اساس متریال، استاندارد تولید و معیارهایی مانند وزن، اندازه و … تعیین می شود و طراحان با توجه به هزینه و سایر عوامل، انواع سنبله را انتخاب می کنند و یا از جایگزین هایی مانند زاویه و … استفاده می کنند.

تیرآهن – قیمت ورق – قیمت لوله – میلگرد –پروفیل

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *