ویژگی ها نبشی و کاربردهای آن

نبشی‌های فولادی جز دسته‌ای از مقاطع فولادی هستند که هم به روش نورد گرم و هم به روش نورد سرد تولید می‌شوند. در این مطلب به بررسی ویژگی های فنی نبشی بپردازیم و به طور کلی در مورد نبشی و کاربردهای آن اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

کمی بیشتر در مورد نبشی و کاربردهای آن بدانیم

از نبشی‌ها در ساخت انواع چهار چوب‌ها، پایه‌ها، پایه‌های ستونی برای ایجاد فنس‌ها، ساخت پلکان، ساخت دکل‌ها وخرپاها و انواع سازه های پایچ و مهره‌ای مرتفع، ساخت دوپوش‌ها، و سقف های سبک و شیروانی و از همه مهم تر برای پشت بندی و مهار نیروی جانبی بین ستون ها در سازه های فلزی استفاده می‌شود.

لذا نبشی های فلزی مورد مصرف در بخش سازه‌ای دارای کاربردهای متنوعی هستند. با این حال نبشی‌های فلزی درمقایسه با اشکال سنگین مانند بخش لبه دار مثل تیرآهن مورد توجه نیستند. ولیکن برای اتصال بین تیر و ستون از نبشی به عنوان پشت بند یا سفت کننده «استیفنر» استفاده می‌شود. این کاربری می‌تواند از نوع پیچی و یا جوشی باشد که در شکل زیر انواع کاربرد نوع پیچی با شکل نمایش داده شده است.

از جمله دیگر کاربردهای مهم نبشی در سازه فولادی استفاده آن درایجاد پشت بند در فاصله میان ستون‌ها برای مهار نیروی جانبی وارده به ستون‌ها در حین زلزله و اعمال بار مازاد بر سازه است که با کمک نبشی می‌توان به این هم دست یافت.

با استفاده از صفحات برشی و اتصال جوشی یا پیچی آن‌ها به بالا و پایین ستون‌ها و سپس به کارگیری نبشی‌ها به طور ضربدری بین دو ستون می‌توان نیرو های جانبی را مهار کرد، همانند شکل زیر که با استفاده از پشت بند مقاومت جانبی سازه افزایش یافته است که این کاربری می تواند به طور تکی یا نبشی‌های دوبل درنظر گرفته شود.

کاربرد دیگری که به طور رایج برای استفاده از انواع سایزهای نبشی می‌توان نام برد، استفاده آن در ساخت خرپاها است؛ چرا که با اتصال دو نبشی در ارتفاع معینی از یکدیگر توسط تکه های نبشی به عنوان جان یا شبکه خرپا در فاصله دو شاخه از نبشی می‌توان تیری شبیه به تیرآهن ایجاد کرد که در صورت افزایش ارتفاع جان می‌تواند همان مقدار نیروی وارده بر تیر های I شکل را تحمل کند و برای اعمال بار های سقف‌های سوله‌ها، انبارها و شیروانی‌ها کاربرد فراوان دارند.

در زیر انواع نبشی ها را معرفی می کنیم:

انواع نبشی‌ها

اگر از پوشش روی برای محافظت نبشی ها در برابر زنگ زدگی استفاده شود، به این نوع نبشی، نبشی گالوانیزه می گویند. نبشی گالوانیزه در مکان هایی که احتمال رطوبت و خوردگی وجود دارد استفاده می شود.

نبشی گالوانیزه

نبشی گالوانیزه در دسته محصولات با بال کمی مستقیم قرار می گیرد. این نوع نبشی در سایزهای 20*20*20 تا 50*50*5 تولید می شود.

نبشی اسپیرال

برای افزایش پایداری محصول از نبشی فولادی ضد زنگ استفاده شده است. زوایای فولادی ضد زنگ در فولادهای 304 و T316 موجود است. نبشی فولاد ضد زنگ 304 با فرآیند نورد گرم تولید می شود و در محیط هایی که در معرض عناصر شیمیایی هستند استفاده می شود.

در همین حال، نبشی ضد زنگ T316 به عنوان پایه ضد زنگ در صنایع دریایی استفاده می شود. این محصول با کروم، نیکل و مولیبدن آبکاری شده است.

نکات مهمی که لازم است در هنگام خرید نبشی بدانید

برای خرید نبشی ، ابتدا باید نوع دقیق محصول، اندازه و ضخامت آن را به درستی تعیین کنید. برای این منظور می توانید از مهندس سازه یا حتی کارشناسان بازرگانی از شرکت های تجاری معتبر کمک بگیرید.

 این محصول در هر کارخانه با وزن متفاوتی تولید می شود. بنابراین یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در هنگام خرید، وزن این محصول است.

از نبشی‌ها در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

همانطور که گفته شد نبشی یکی از پروفیل های فولادی مهم است که هم در ساختمان سازی و هم در صنایع مختلف کاربرد دارد. از مهمترین کاربردها و ویژگی های نبشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساخت خرپا
سازه های انتقال نیرو
ساخت انواع اسکلت فلزی در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی
برای اتصال پل ها با ستون ها
در سقف های کرمیت، تیرهای نبشی، نوارها یا ناودانی برای بال فوقانی
استفاده در سازه های مرتبط با آسانسور
برای جلوگیری از ریزش یا ریزش دیوارهای سفالی

مزایای استفاده از نبشی‌ها

استفاده از نبشی چه در صنعت و چه در ساخت و ساز مزایای زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

تکیه گاه قوی سازه ها: نبشی ها ستون ها و تیرهای مورد استفاده در سازه ها را نگه می دارند و به آنها استحکام و پایداری بیشتری می بخشند.
تقویت لبه ها و نبشی های سازه: نبشی ها به ساختار سازه کمک می کند تا شکل کلی ساختمان را حفظ کند و از سایش و رطوبت محافظت کند.
حمل اجسام سنگین: برای جابجایی اجسام سنگین از نقطه ای به نقطه دیگر، در مکان هایی که جوشکاری و سایر فعالیت های صنعتی انجام می شود، می توان از نبشی ها استفاده کرد.

تیرآهن – قیمت ورق – قیمت لولهمیلگردپروفیل

mweb_ahan
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *