عایق بندی ساختمانی چیست؟

عایق بندی ساختمانی چیست؟

در سال های اخیر با توسعه صنعت ساختمان و افزایش استفاده از سوخت های فسیلی، صرفه جویی در منابع انرژی اهمیت زیادی پیدا کرده است. یکی از راه های صرفه جویی و کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها عایق کاری ساختمان است. عایق کاری ساختمان باعث می شود داخل ساختمان در زمستان گرمتر و در تابستان خنک تر شود.
مقره ها موادی هستند که به عنوان پوشش روی سقف، کف و دیوارهای ساختمان استفاده می شوند. به طور کلی به هر چیزی که مانع عبور جرم و انرژی شود عایق می گویند. مقره ها به صورت اسلب، تخته، آجر، ورق و نوار در بازار موجود است.

عایق های ساختمانی انواع مختلفی دارند که برخی برای جلوگیری از عبور گرما یا سرما به داخل ساختمان استفاده می شوند. برای جلوگیری از عبور آب و رطوبت از عایق های رطوبتی و برای کنترل صدا و کاهش آلودگی صوتی در ساختمان از عایق های صوتی استفاده می شود.

انواع عایق ساختمان

عایق های ساختمانی انواع مختلفی دارند که به روش های مختلفی دسته بندی می شوند. از رایج ترین انواع عایق های ساختمانی می توان به عایق ساختمان از نظر کارکرد و عایق ساختمان از نظر متریال اشاره کرد که در ادامه توضیح کاملی در مورد هر کدام پرداخت می شود.

انواع عایق ساختمان از نظر عملکرد

عایق های ساختمان از نظر عملکرد و کاری که انجام می دهند عبارتند از:

عایق صدا
انزوا
ضد آب
گاهی اوقات یک ماده می تواند هر سه ویژگی عایق صدا، عایق رطوبتی و عایق حرارتی را با هم داشته باشد، مانند پشم سنگ یا فوم.

عایق صوتی چیست؟

عایق صدا عایق هایی است که برای جلوگیری از ورود صدا به ساختمان ها استفاده می شود. این عایق ها در ساختمان های مسکونی، سینما و سالن های کنفرانس و به طور کلی برای جلوگیری از آلودگی صوتی استفاده می شود.

انواع عایق صدا عبارتند از:

عایق صوتی
عایق صوتی فایبرگلاس و معدنی
عایق صدا از صفحات گچی
عایق صوتی ویسکوالاستیک

عایق حرارتی چیست؟

عایق حرارتی ماده ای است که از انتقال حرارت از یک محیط به محیط دیگر جلوگیری می کند. گرما همیشه از محیط گرم به محیط سرد منتقل می شود، مثلاً در خانه در زمستان گرما از داخل ساختمان به بیرون آن و در تابستان گرمای بیرون ساختمان به داخل ساختمان منتقل می شود. . به طور کلی عایق های حرارتی از انتقال حرارت جلوگیری می کنند. عایق حرارتی بهترین راه حل برای کنترل مصرف انرژی در ساختمان است.

انواع عایق حرارتی عبارتند از:

عایق حرارتی از پشم شیشه یا فایبرگلاس
عایق حرارتی از پشم معدنی یا پشم سنگ
عایق حرارتی سلولزی
عایق حرارتی از فوم پلی اورتان
عایق حرارتی از پلی استایرن
عایق حرارتی نانو

عایق رطوبتی چیست؟

عایق رطوبتی یکی از مهمترین اجزای ساختمان است که به هیچ وجه نمی توان از آن غافل شد. عدم وجود عایق رطوبتی در ساختمان منجر به ورود آب و رطوبت به داخل ساختمان می شود و به خصوص در مناطقی که رطوبت زیاد دارد، ورود رطوبت به داخل ساختمان باعث آسیب و آسیب به داخل ساختمان می شود.

انواع عایق رطوبتی عبارتند از:

عایق رطوبتی قیر و گونی
عایق رطوبتی ایزوگام
عایق رطوبتی پیش ساخته
پرایمرهای ضد آب
عایق های رطوبتی پلیمری
عایق رطوبتی نانو

انواع عایق ساختمان از نظر جنس

انواع عایق های ساختمانی از نظر مصالح به کار رفته در ساخت آنها عبارتند از:

عایق پلیمری، مواد مصنوعی
عایق معدنی، مواد طبیعی

خصوصیات مهم در انتخاب عایق ساختمان

انتخاب نوع عایق ساختمان چالش بزرگی است که تقریباً همه سازندگان با آن روبرو هستند. یک عایق خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ عوامل موثر در انتخاب نوع و میزان عایق در ساختمان عبارتند از:

رسانایی گرمایی
حساسیت به رطوبت
درجه مقاومت فشار
نصب آسان
تحمل
تعویض آسان
بهره وری
قابلیت اشتعال
مقاومت در برابر قارچ ها و میکروب ها
علاوه بر موارد ذکر شده، انتخاب نوع عایق بندی ساختمان به شرایط جغرافیایی محیط و هزینه عایق بستگی دارد. توجه داشته باشید که ضخامت عایق باید به گونه ای انتخاب شود که از نظر اقتصادی بهینه باشد یعنی با حداقل ضخامت عایق از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

قوانین عایق بندی ساختمان

سال هاست که عایق کاری ساختمان به طور جدی در بسیاری از کشورها برای صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ محیط زیست اجرا و دنبال می شود. در کشور ما ایران قوانین و مقررات مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی مطابق با مقررات ملی ساختمان از سال 1387 اجباری اعلام شده است و بر اساس این مقررات مقاومت حرارتی اجزای خارجی ساختمان نباید کمتر از یک مقدار مشخص.

مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان که مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد به شرح زیر است:

ساختمان‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که مصرف انرژی را کاهش دهند و در عین حال در ساخت و ساز مقرون به صرفه باشند. اقداماتی که برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها به کار می‌رود، اگرچه عموماً ساخت و ساز را در زمان اجرا گران‌تر می‌کند، اما هزینه مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. به گونه ای که در چند سال اول بهره برداری از ساختمان، هزینه های اضافی صرف شده برای ساخت را جبران کرده و سپس به نفع بهره بردار باشد.

در مبحث نوزدهم اجزای خارجی ساختمان دیوارها و سقف ها هستند که از یک طرف با محیط داخل ساختمان و از طرف دیگر با هوای بیرون در تماس هستند. دیوارها و سقف های داخل ساختمان شامل این مقررات نمی شود. لازم به ذکر است رعایت این حداقل ها در ساختمان هایی که در نقاط پرجمعیت ساخته می شوند الزامی است و تنها در صورت رعایت این شرایط، عمل ساخت و ساز تکمیل شده از سوی شهرداری صادر می شود.

برای عایق بندی چه موادی مناسب است؟

در عایق کاری ساختمان ها مهم ترین موضوع انتخاب نوع عایق بر اساس مصالحی است که عایق از آن ساخته می شود. به خاطر داشته باشید که تمام مصالح ساختمانی مقداری انرژی را منتقل می کنند. با برخی مواد مانند فلز و شیشه این انتقال به راحتی انجام می شود. اما موادی مانند پشم، خز حیوانات، پارچه های متراکم و هوای ساکن در برابر انتقال گرما و سرما بسیار مقاوم هستند و به عنوان عایق استفاده می شوند.

تیرآهن – قیمت ورق – قیمت لوله – میلگرد –پروفیل

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *