شابلون میلگرد چیست؟

امروزه در صنعت ساختمان ‌سازی در کنار بتن از میلگرد استفاده می ‌شود که تأثیر فوق ‌العاده‌ ای در مقاومت سازه دارد. این میلگردها در همه‌ جا کاربرد دارند و در صنایع مختلف از آن ها استفاده می ‌کنند. میلگردها از نظر جنس و ظاهر به دسته‌ های مختلفی تقسیم می ‌شوند که هرکدام کاربرد خاصی در یک صنعت و یا جاهای مختلف دارند. به ‌عنوان ‌مثال از برخی میلگردها در ساخت پل ‌ها بهره گرفته می ‌شود، چرا که استحکام بالایی دارند. اما از برخی میلگردها به خاطر خمیده شدن در صنایع دیگر استفاده می ‌گردد. برای تشخیص سایز میلگرد علاوه بر تجربه، از وسایلی نظیر شابلون میلگرد استفاده می ‌شود. شابلون میلگرد بهترین وسیله برای اندازه ‌گیری سایز میلگرد است.

میلگرد چیست؟

یکی از عناصر اصلی در صنعت ساختمان ‌سازی میلگرد است. با اینکه تنها به‌ عنوان عوامل استحکام در یک سازه نقش ایفا می ‌کنند، اما حقیقت این است که هنگام وقوع زلزله میلگردها یا آرماتورها از ساختمان حفاظت خواهند کرد. در سال ۱۸۰۰ میلادی جوزف لوئیس برای اولین بار با افزودن میلگرد به بتن خواص کششی ضعیف بتن را توسط میلگرد جبران کرد. ساختمان ‎های تازه ‌ای که هم از بتن و هم از میلگرد ساخته می‌ شوند علاوه بر نیروهای کششی، در برابر نیروهای فشاری نیز مقاومت مناسبی از خود نشان می ‌دهند. به دلیل اهمیت میلگردها در ساخت سازه ‌ها، دستگاهی برای تولید استاندارد میلگرد ایجاد گردید. این روزها همه می ‌دانند که بتن به همراه میلگرد در برابر نیروهای کششی و چرخشی مقاوم می ‌شود و بدون میلگرد، بتن در هنگام اعمال نیروهای کششی ترک می‌ خورد و شکسته خواهد شد.

میلگرد از جنس فولاد درست می ‌شود و انواع مختلفی از نظر سایز، نوع و ظاهر دارد. از شابلون میلگرد نیز برای شناسایی اندازه آن استفاده می ‌گردد. در ادامه به بررسی انواع روش های تشخیص سایز میلگرد خواهیم پرداخت.

گیج یا شابلون میلگرد چیست؟

همانطور که گفته شد، دانستن اندازه اتصالات بسیار مهم است. معمولاً نقشه ای از هر میله تقویت کننده با اطلاعاتی در مورد میلگردهای تقویت کننده آن میله، از جمله اندازه آنها وجود دارد. اما اگر این نقشه در دسترس نباشد و یا به دلایل دیگری اندازه میلگرد را نمی دانیم، از فشارسنج میلگرد یا قالب میلگرد استفاده می کنیم.

در واقع سردرگمی میلگرد همان اندازه گیری اندازه میلگرد است. گیج میلگرد یکی از وسایلی است که برای اندازه گیری قطر (اندازه) میلگرد استفاده می شود. قالب ها در مواد مختلفی مانند ورق های خنک کننده نازک موجود هستند. حتی می توان الگوها را با استفاده از ورق های طلق در خانه ساخت. معمولاً به این شابلون ها که از فولاد ساخته می شوند، میلگرد گیج می گویند.

اندازه گیری قطر میلگرد با شابلون

شابلون سایزبندی فیتینگ دارای یک فرورفتگی مثلثی شکل است که در داخل از 12 تا 28 درجه مدرج شده است. این بدان معنی است که می توانید قطر 12 تا 28 را با این الگو اندازه گیری کنید. برای استفاده از شابلون کافی است میلگرد را داخل شابلون قرار دهید و در جایی که میلگرد به شابلون می چسبد و جلوتر نمی رود به همان عدد قطر میلگرد می شود.

برخی از الگوها نیز یک خط کش مدرج در کناره خود دارند. از این گیج ها می توان برای اندازه گیری فاصله آرماتور تیرها و ستون ها نیز استفاده کرد. به این صورت که دستگاه میلگرد را به صورت خط کش بین دو میلگرد قرار می دهیم و فاصله آنها را اندازه می گیریم. علاوه بر این با این نوع شابلون میلگرد می توان پوشش بتنی را در المان هایی که بتن مسلح هستند اندازه گیری کرد.

مزایای استفاده از گیج میلگرد

از جمله مزایای استفاده از اندازه گیر میلگرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گیج فشار میلگرد یک دستگاه بسیار کوچک است که به راحتی در جیب شما و همیشه همراه شما قرار می گیرد.
گیج فشار از فولاد ساخته شده و به راحتی زنگ نمی زند و نمی شکند
دقت اندازه گیری آن بسیار بالاست
به راحتی در فروشگاه ها پیدا می شود
اهمیت اندازه گیری اندازه میلگرد
میلگردها مقاطع متداول به خصوص در سازه های بتنی هستند. میلگردها به افزایش استحکام ساختمان و به ویژه مقاومت کششی آن کمک می کنند. به همین دلیل استفاده از میلگرد با سایز صحیح در مکان های مورد نیاز اهمیت دارد. در نتیجه استفاده از قالب میلگرد برای اندازه گیری اندازه میلگرد بسیار مهم است. هم ترازی فیکسچر نیز برای اطمینان از درست بودن اندازه فیکسچر عرضه شده در کارخانه مهم است.

از آنجایی که هزینه میلگرد با کاهش اندازه آن کاهش می یابد، می توانیم اندازه میلگرد را با استفاده از یک شابلون اندازه گیری کنیم تا مطمئن شویم که کارخانه میلگرد سایز کوچکتر از آنچه ما سفارش داده ایم برای ما ارسال نکرده است.

در نتیجه یکی از اهمیت های اندازه گیری اندازه میلگرد با فشار سنج، اطمینان از اندازه میلگرد ارسالی از کارخانه است. دلیل دیگر این است که گاهی لازم است آرماتورهای به کار رفته در سازه را اندازه گیری کرد. به عنوان مثال، یک مهندس سازه ممکن است بخواهد قطر میلگرد مورد استفاده در سازه ای مانند ستون را اندازه گیری کند تا از اندازه صحیح اطمینان حاصل کند.

میلگردها در انواع مختلفی از جمله میلگرد ساده، میلگرد آجدار، میلگرد گالوانیزه، میلگرد اپوکسی و … تولید می شوند که هر کدام دارای سطح متفاوتی نسبت به دیگری هستند و همین امر بر قطر آنها نیز تأثیر می گذارد. برای اندازه گیری قطر هر کدام می توان از قالب میلگرد استفاده کرد. اما به دلیل محدودیت میلگرد که فقط می تواند سایز 12 تا 28 را اندازه گیری کند، مجبوریم از روش های دیگری برای اندازه گیری میلگرد با سایزهای دیگر استفاده کنیم. برای اندازه گیری قطر بعد از فیتینگ گیج بهترین و دقیق ترین روش استفاده از کولیس است.

تیرآهن – قیمت ورق – قیمت لوله – میلگرد –پروفیل

mweb_ahan
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *