راههای اصولی از بین بردن زنگ زدگی آهن

آهن به دلیل خواص ویژه و استحکام بالا در اکثر صنایع مورد توجه است و کاربرد آن در زندگی روزمره قابل مشاهده است. اما مشکل زنگ زدگی این فلز کار با آن را کمی سخت کرده و در صورت نداشتن روکش در محیط مرطوب به راحتی خورده می شود. هنگامی که این فلز زنگ می زند، یک لایه قهوه ای یا نارنجی روی آن ایجاد می شود که باعث از بین رفتن کارایی می شود.

بنابراین زدودن زنگ از ابزار و تجهیزات آهنی و فولادی بسیار مهم است و این کار بسته به نوع قطعه زنگ زده متفاوت انجام می شود. روش های صنعتی و خانگی زیادی برای زدودن زنگ زدگی بیش از حد آهن وجود دارد که انتخاب هر کدام به اندازه قطعه و میزان زنگ زدگی آن بستگی دارد. در مقاله قبلی به نحوه جلوگیری از زنگ زدگی میلگرد پرداختیم. در زیر پس از بحث در مورد علل زنگ زدگی و تاثیر آن بر ابزارهای مختلف، تعدادی روش عملی برای زدودن زنگ از آهن در صنعت ارائه خواهیم کرد.


چگونه زنگ زدگی آهن را از بین ببریم

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، آهن فلزی وقتی در محیط مرطوب قرار می گیرد به راحتی با اکسیژن موجود در هوا واکنش داده و روی سطح خود اکسید آهن یا زنگ آهن ایجاد می کند. اکسیژن موجود در هوا به تنهایی نمی تواند باعث زنگ زدگی آهن شود و همچنین به رطوبت نیاز دارد، بنابراین احتمال اکسید شدن آهن در محیط مرطوب بیشتر است. آب نمک، مواد اسیدی و دی اکسید کربن را می توان از دیگر عوامل موثر بر زنگ زدگی آهن نام برد که باعث افزایش سرعت واکنش اکسیداسیون می شود.

 

برای جلوگیری از این اتفاق، ابزار آهنی یا فولادی باید به خوبی با پوشش های مختلف در برابر زنگ زدگی محافظت شوند. بنابراین آهن با عناصر مختلف آلیاژ می شود یا برای عایق کاری از پوشش های گالوانیزه و محافظ استفاده می شود. به عنوان مثال میلگردهای آلومینیومی که مقاومت زنگ زدگی بالاتری دارند بر حسب نوع شامل چندین دسته مختلف مانند میلگرد آلومینیومی ck45، میلگرد vcn، mo40 bar و … میلگردهای ck45 در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. برای مشاهده قیمت اتصالات ck45 به لینک بالا مراجعه کنید.


پاک کردن و رفع زنگ زدگی آهن


آهن به طور مخرب و دائمی زنگ می زند. در نوع اول هنگام زنگ زدگی یک لایه اکسید روی فلز ایجاد می شود که از خوردگی لایه های زیرین جلوگیری می کند. در نوع دوم خوردگی به لایه های زیرین منتقل شده و باعث شکستگی قطعه می شود و باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام شود. در اثر واکنش های شیمیایی روی سطح آهن در محیط خورنده، ترکیب شیمیایی این فلز تغییر کرده و سطح آن اکسید می شود. اگر اکسید آهن از آن جدا نشود به لایه های زیرین نفوذ کرده و باعث شکستگی کامل قطعه می شود.

به عنوان مثال در ماشین های صنعتی که هزینه بالایی دارند اگر ابزار آنها زنگ بزند و این زنگ زدگی به لایه های زیرین قطعه نفوذ کند باعث ایجاد مشکل در استفاده از کل سیستم می شود. وقتی دنده ها زنگ می زنند، ماشین از کار می افتد و دیگر نمی توان از آن استفاده کرد. پدیده زنگ زدگی علاوه بر آهن در فلزات دیگری نیز رخ داده است، اما روند آن متفاوت است و نام دیگری خواهد داشت. برای از بین بردن زنگ آهن از روش های عملی و کاربردی بسیاری استفاده می شود. که شامل موارد زیر است:

اسیدشویی نیز یکی از روش های محبوب زدودن زنگ آهن است که در آن از اسید برای شستشو استفاده می شود. استفاده از اسیدهایی مانند اسید اگزالیک می تواند به راحتی زنگ آهن را از سطوح پاک کند. در این روش دو تا سه قاشق غذاخوری از این اسید را در یک گالن آب مخلوط کرده و در معرض فلز زنگ زده قرار می دهند. اسید اگزالیک موجود در آب با زنگ آهن واکنش شیمیایی می دهد و محلولی بی رنگ تولید می کند.

سندبلاست
شلیک کرد
جت آب
لیزر زنگ آهن
حکاکی کردن
الکترولیز و غیره
البته روش های دیگری مانند شستشو با اسید یا استفاده از آماده سازی های مختلف نه تنها در صنعت، بلکه برای زدودن زنگ آهن در منزل نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اسیدشویی زنگ آهن

این اسید به راحتی زنگ آهن را در خود حل می کند و پس از شستن سطح فلز هیچ اثری از زنگ زدگی روی آن دیده نمی شود. به این محلول محلول زدودن زنگ آهن نیز می گویند. بسته به درجه خوردگی قطعه یا اندازه آن، مدت غوطه ور شدن در اسید متفاوت است و می تواند به چند روز برسد. پس از برداشتن قطعه از اسید، لازم است سطح آن به خوبی با آب شسته شود. پس از شستشوی سطح قطعه، می توانید آن را در محلول بی کربنات سدیم قرار دهید تا مطمئن شوید که اسید اگزالیک به طور کامل از سطح پاک شده است.

پس از چند ساعت در محلول بی کربنات سدیم، می توانید مطمئن شوید که قطعه تمیز شده و آن را جدا کنید. اسید باقی مانده روی قطعه آهن باعث خوردگی مجدد آن می شود و به همین دلیل باید از تمیز شدن کامل سطح آن اطمینان حاصل کرد. یکی از مزایای اسیدشویی این است که حتی زنگ های قدیمی را از بین می برد. اما ایرادش اینه که مصرف میکنه

تیرآهن – قیمت ورق – قیمت لوله – میلگرد –پروفیل

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *