تیرآهن مناسب برای اجرا در سقف و ستون

همانطور که می دانید سازه ها در دو دسته فلزی و بتنی قرار می گیرند! اگر سازه فلزی باشد تیر نقش اساسی در افزایش مقاومت ساختمان دارد اما اگر بتنی باشد میلگرد نقش اساسی تری در افزایش مقاومت سازه نسبت به تیر دارد. البته هم تیر و هم آرماتور در جای خود باعث مقاومت بیشتر سازه در برابر بار می شود.

به همین دلیل انتخاب تیر مناسب برای ستون و سقف و دانستن وزن آنها بسیار مهم است. البته محاسبه و انتخاب تیر و ستون سقف مناسب به عوامل زیادی بستگی دارد. مثلا نوع داربست، شرایط جغرافیایی، نظر مهندس پروژه و عوامل دیگر… برای بررسی این موارد با مرکز آهن همراه باشید.

سایز تیرآهن مناسب سقف

به نظر شما چرا سایزهای مختلف تیرها تولید می شود؟ پاسخ این سوال روشن است! هر سایز تیر دارای وزن مخصوصی است که در جدول وزن تیرها قابل مشاهده است. هر کدام از این تیرها می توانند نیاز بخشی از سازه را برطرف کنند. مثلاً اگر بخواهیم از اندازه استاندارد تیر برای سقف استفاده کنیم، تیر 18 یا 20 مناسب نیست!

با افزایش وزن سقف و ایجاد مشکلات زیادی برای ساختمان در آینده. برای اجرای سقف اغلب از 12 تیرآهن استفاده می شود که از دسته تیرهای نسبتاً سبک می باشد. البته در برخی موارد با توجه به شرایط پروژه استفاده از پرتو 14 نیز رعایت می شود.

حداکثر طول تیرآهن در سقف

از جمله عوامل تعیین کننده حداکثر طول تیر سقف، نوع سقف است! اما مواردی مانند فاصله بین ستون ها، تعداد طبقات سازه، الگوی نقشه، اندازه دهانه سقف می تواند طول تیر در سقف را تعیین کند. به طور کلی حداکثر طول تیر با توجه به اندازه دهانه سقف (نوع سقف) اندازه گیری می شود. با این حال، اندازه ها باید استاندارد باشند!

اگر طول تیر بیش از حد استاندارد باشد، بار مرده ساختمان افزایش می یابد و طول کوتاه بر عملکرد لرزه ای تیرها تأثیر می گذارد. معمولاً طول تیر در سقف 7 تا 8 متر است. اما در صورت خاص بودن شرایط ساخت، طول تیر تا 12 متر نیز مجاز است. این موضوع می تواند بر هزینه تیر مورد نیاز شما تأثیر بگذارد.

سایز تیرآهن سقف طاق ضربی

سقف طاقی یکی از سقف های قدیمی است که این روزها کمتر مورد توجه قرار گرفته است، البته این نوع سقف در بافت قدیمی بسیاری از شهرها دیده می شود. مصالح اصلی این سقف شامل آجر و تیر آهن است. آجر مناسب از نوع فشاری می باشد و تیر استاندارد این نوع سقف IPN سایز 12 می باشد.فاصله تیرهای سقف سقف قوسی حدود 70 تا 120 سانتی متر است و فضای بین تیرها با آجرهای فشرده پر می شود. و ملات.

سایز تیرآهن مناسب ستون

همانطور که گفته شد، یک ساختمان از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام به اندازه خاص خود نیاز دارند. یکی از این قسمت ها ستون است. برای ساخت ستون ها در اکثر موارد از 14 تیر و به ندرت از 16 تیر استفاده می شود. البته نوع تیر نیز مهم است، تیرهای بال پهن و تیرهای مربعی گزینه های مناسبی برای ساخت ستون هستند.

اگر ساختمان چند طبقه باشد، مهندسان ترجیح می دهند از ستون یکپارچه استفاده کنند! برای ایجاد یکپارچگی، طول ستون طوری تنظیم می شود که بخشی از آن از سقف طبقه بالایی بیرون زده تا ستون بعدی را به آن متصل کند.

استفاده از تیرآهن دوبل در اجرای ستون

هنگامی که دو تیر در کنار هم قرار می گیرند، یک تیر دوتایی تولید می شود. بهترین گزینه برای ساخت تیرهای دوبل از نوع IPE (ضخامت در بالها ثابت است) است که به روشهای زیر به یکدیگر متصل می شوند:

اتصال دو تیر با جوش های منقطع
اتصال دو تیر با صفحه متقاطع (با جوشکاری)
اتصال دو تیر با بست های پیوسته (این عنصر مجاز نیست)
اجرای ستون با این تیر کشش ساختمان را به حداقل می رساند، بعلاوه هنگام دوبرابر شدن تیر، ممان اینرسی آن بسیار کاهش یافته و مقاومت تیر افزایش می یابد.

تعمیم استفاده از میلگرد را می توان در انواع سازه های فلزی و بتنی مشاهده کرد. اما تیر نقش عمده ای در سازه های فلزی دارد. قسمت های مختلف سازه نیاز به تیر دارد، اشاره کردیم که اندازه تیر استاندارد برای ستون و سقف به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما اغلب از سایزهای 12، 14 یا 16 استفاده می شود. استفاده از تیر آهن سایز 18 در سازه های عظیم به چشم می خورد. لازم به ذکر است که هزینه تیر 18 به دلیل وزن بیشتر نسبت به سایز 12 و 14 گرانتر است.

تیرآهن – قیمت ورق – قیمت لوله – میلگرد –پروفیل

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *