تفاوت لوله گاز روکار و توکار در چیست؟ + 5 نکته مهم

تفاوت لوله گاز روکار و توکار در چیست؟ + 5 نکته مهم

لوله گاز یکی از پرمصرف ترین محصولات در صنایع مختلف است که معمولا از ورق فولادی ساخته می شود. بنابراین می توان گفت که قیمت روز ورق تعیین کننده قیمت این محصولات است. لوله گاز با توجه به کاربرد به دو نوع خطی و توکار تقسیم می شود.

دانستن تفاوت بین لوله گاز سطحی و مجرای، اطمینان حاصل می کند که هر کدام در محل صحیح استفاده می شوند. پس اگر به هر نحوی با لوله گاز سر و کار دارید ادامه این مطلب را از دست ندهید. ما به تفاوت این محصولات از نظر کاربرد، روش نصب، استاندارد و … نگاه می کنیم.

آشنایی با لوله گازی فولادی

برای حمل و جابجایی مایعات از محصولاتی به نام لوله استفاده می شود که انواع مختلفی دارند. این لوله ها به دو دسته فلزی و غیرفلزی تقسیم می شوند که هر کدام برای هدف خاصی تولید می شوند. لوله گاز فولادی یکی از انواع لوله های فلزی است که برای انتقال گاز مایع استفاده می شود.

این لوله ها از مس، برنج، پلی اتیلن و … ساخته شده اند اما از نظر استحکام، مقاومت و انعطاف پذیری استفاده از فولاد را توصیه می کنیم. رایج‌ترین طبقه‌بندی لوله‌های گاز، خط‌کشی و تعبیه‌شده است.

لوله گازی روکار چیست؟

همانطور که از نام لوله لاینینگ گاز مشخص است، قابل رویت بوده و بر روی سطوح نصب می شود. این لوله ها باید به صورت دوره ای بررسی شوند تا به راحتی در دسترس باشند. همچنین معمولا از این نوع لوله در بازسازی اماکن تاریخی یا بناهای مذهبی که امکان تخریب دیوار وجود ندارد استفاده می شود.

به طور کلی برای استفاده از این مقاطع باید به قوانین و مقررات استفاده از لوله ها مراجعه کرد. برخی از این قوانین شما را ملزم به استفاده از لوله گاز سرپوشیده می کند. به عنوان مثال، لوله های اصلی رایزر گاز (قبل از کنتور) باید پوشانده شوند.

این نوع لوله اغلب در سیستم های آب خانگی، خطوط انشعاب در ساختمان ها و خطوط آب شهری استفاده می شود. لوله گاز روکش شده از فولاد، برنج، مس و پلی اتیلن ساخته شده است. اما گاهی در اتاق های مرطوب برای تولید آن از فولاد ضد زنگ و ورق گالوانیزه استفاده می شود.

این نوع لوله در برابر ضربه های شدید یا فشار و حرارت حساس و آسیب پذیر است بنابراین در هنگام نصب باید به محل قرارگیری آن که در کنار دیوار یا گوشه ها می باشد توجه کرد. سهولت نصب و هزینه کم از مهمترین مزایای لاینینگ لوله های گاز می باشد. اما از سوی دیگر معایبی مانند کاهش زیبایی ساختمان و آسیب پذیری بالا دارد. قیمت لوله گاز روکش دار بستگی به جنس ورق تولید آن دارد.

نصب لوله های گاز در معرض باید برای اطمینان از ایمنی آنها توسط کارشناسان خبره انجام شود. این لوله ها باید از کیفیت بالایی برخوردار بوده و در برابر فشار و ضربه مقاوم باشند. آنها همچنین باید یک پوشش محافظ برای مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی داشته باشند.

لوله گازی توکار چیست؟

لوله گاز توکار در داخل دیوار یا کف ساختمان نصب می شود و بصورت مخفی می باشد. به همین دلیل در برابر ضربه های سنگین یا فرسایش و رطوبت بسیار مقاوم تر هستند. اما همانطور که در بالا ذکر شد استفاده از آن مستلزم یادگیری و رعایت قوانین است.

این لوله ها بیشتر فلزی هستند. بنابراین باید اطمینان حاصل شود که در مجاورت آنها مواد خورنده و اسیدی مانند نمک، آهک و گچ وجود نداشته باشد. همچنین محیط های مرطوب برای قرار دادن این نوع لوله ها به دلیل زنگ زدگی توصیه نمی شود.

از آنجایی که لوله های گاز توکار در دیوار یا کف پنهان می شوند، ظاهر زیبای ساختمان را خراب نمی کنند و کمتر در اثر ضربه یا ضربه آسیب می بینند. به همین دلیل بهتر است از این نوع لوله برای انتقال گاز از شهری به شهر دیگر استفاده شود.

برای خطوط لوله این محصولات از روش جوش برقی با دینام جوش برقی استفاده می کنند. به همین دلیل نصب آن زمان بیشتری می برد، البته تعمیر آن نیز زمان می برد. زیرا روی دیوار یا جلد گالینگور تعبیه شده اند.

با توجه به مطالب فوق می توان نتیجه گرفت که قیمت لوله گاز توکار به دلیل ضخامت بیشتر و نصب سخت تر، قطعاً بالاتر خواهد بود.

تفاوت لوله گاز روکار و توکار

با توجه به مطالب ذکر شده حتما متوجه شده اید که این دو محصول از نظر کاربری، قیمت، دوام و سایر پارامترها با هم تفاوت هایی دارند. اما در زیر به مقایسه لوله گاز سطحی و خطی می پردازیم. با مشاهده این تفاوت ها متوجه خواهید شد که انتخاب نوع مناسب خط لوله گاز باید با توجه به شرایط پروژه و نیاز مشتری انجام شود.

1. از نظر جنس متریال و اتصالات مورد استفاده

لوله های گاز روکش شده اغلب درزدار و از فولاد گالوانیزه مشکی ساخته می شوند. بنابراین برای ساخت باید ابتدا با فرآیند نورد ساخته شوند سپس به صورت طولی جوش داده شوند.

اما نوع و فرآیند ساخت لوله گاز داخلی متفاوت است. این لوله ها باید بدون درز و کاملا یکپارچه باشند و مواد آنها اغلب لوله فولادی مانهایم یا لوله API است. از آنجایی که مقاومت لوله تعبیه شده بسیار مهم است، بدون درز بودن این لوله به دلیل افزایش استحکام و مقاومت ضروری است. این لوله ها در برابر ضربه و پوسیدگی مقاومت بیشتری دارند و برای انتقال گاز با فشار بالا مناسب ترند.

اتصالات مورد استفاده برای لوله های گاز روکار و توکار نیز متفاوت است. اتصالات منحنی معمولاً برای پوشش لوله های گاز استفاده می شود. این اتصالات نسبت به اتصالات جوشی هزینه کمتری دارند و نصب راحت تری دارند. با این حال، اتصالات خم شده نسبت به اتصالات جوشی ایمنی کمتری دارند.

برای لوله های گاز توکار معمولا از اتصالات جوشی استفاده می شود. در مقایسه با نوع منحنی، این اتصالات امنیت کمتر، گران‌تر و نصب گران‌تری دارند.

2. از نظر نحوه نصب و اجرا

نصب خطوط لوله گاز باز آسان است و به مهارت خاصی نیاز ندارد. معمولاً برای نصب لوله های گاز اکسپوز از بست ها و اتصالات خمیده استفاده می شود. البته این واقعیت که لوله های گاز در معرض تماس باید از نور مستقیم خورشید و ضربه محافظت شوند. از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

لوله های گاز توکار در دیوارها یا سقف ها نصب می شوند و از دید پنهان می مانند. نصب این نوع لوله ها نسبت به لوله های لاینینگ گاز دشوارتر بوده و نیاز به مهارت و تجربه خاصی دارد. به همین دلیل معمولاً برای نصب از اتصالات جوشی استفاده می شود.

در نهایت، انتخاب نوع مناسب خط لوله گاز برای یک پروژه معین به عوامل مختلفی از جمله کاربرد، شرایط محیطی، بودجه و غیره بستگی دارد.

3. از نظر تعمیرات و نگهداری

دسترسی به لوله آستر برای تعمیر آسانتر است زیرا روی سطح است و نیازی به تخریب بخشی از ساختمان نیست. بنابراین هزینه کمتری دارد و سریعتر انجام می شود. بنابراین در صورت بروز مشکل می توانید به راحتی به لوله ها دسترسی داشته باشید و آنها را تعمیر یا تعویض کنید.

لوله گاز تعبیه شده در دیوار یا سقف قرار دارد، بنابراین بخشی از دیوار باید تخریب شود تا به آن برسد. این تخریب نه تنها منجر به هزینه های جدید بازسازی می شود، بلکه به نیروی کار متخصص و ماهر نیز نیاز دارد. در صورت وجود مشکل، برای دسترسی به لوله ها باید دیوار یا سقف را تخریب کنید.

4. سایز لوله برای تعیین حجم و فشار گاز

همانطور که در قسمت مقدماتی لوله گاز خطی گفته شد، این محصول باید حجم زیادی از گاز را با فشار بالا منتقل کند. بنابراین برای مناطق صنعتی یا خطوط لوله بین شهری استفاده می شود. پس طبیعی است که اندازه و ضخامت لوله گاز توکار بیشتر از سایر لوله ها باشد. به طور کلی در همه لوله ها، هر چه اندازه لوله کوچکتر باشد، باید سطح مقطع، جریان و حجم گاز کمتر باشد.

مثلاً اگر از لوله 1 اینچی برای حمل گاز استفاده کنیم، مقدار جریان گازی که از لوله می گذرد کمتر از جریان گازی است که از لوله 2 اینچی می گذرد. همچنین فشار گاز در لوله 1 اینچی بیشتر از فشار گاز در لوله 2 اینچ است.

تیرآهن – قیمت ورق – قیمت لوله – میلگرد –پروفیل

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *